Tajemná křižovatka na jihu Čech

31. ledna 2018 v 7:09 | Lowe-JanulQa |  Tajemná místa ČR
Neštěstí se zde odehrávají už několik staletí. Ve středověku a novověku se tu pravidelně přepadávalo, poslední desetiletí jsou hlavně ve znamení tragických dopravních nehod.
To je křižovatka na staré cestě na Prahu mezi Borkem a obcí Chotýčany severně od Českých Budějovic.
Říká se jí U Sloupu podle kamenného milníku, který se však nedochoval.
Lesní křižovatka patří k nejnebezpečnějším v Jihočeském kraji. Je velice nepřehledná. I když tu řidiči musí snížit rychlost na 70 km/h a pomáhají jim k orientaci i dvě silniční zrcadla, opakovaně zde dochází k dopravním nehodám. Jejich oběti připomíná několik křížků a pietních míst.Památkou na tragickou smrt pytláka Mrázka na přelomu 19. a 20.století je obnovený pytlácký kříž, 100 m jižně od křižovatky.
O kus dál v lese je zase pomník s nápisem "Zde podlehl tragické smrti náš milovaný otec Matěj Kantor z Červeného Újezdce při kácení dříví 1. března 1914".
Hned za křižovatkou směrem na Lhotici je litinový kříž připomínající Viléma Kajera, kterého u křižovatky 5. května 1945 postřelili prchající němečtí vojáci. Muž zraněním podlehl.
O rok později se tudy vracela z představení ve Lhoticích v bryčce zpěvačka jihočeského divadla Kristýna Vondrová. Nedaleko křižovatky se jí splašil kůň, herečka vypadla z vozu přímo na kamenný patník, udeřila se do hlavy a na místě zemřela.
Následuje výčet dalších neštěstí z nichž vyčnívá například příběh chlapce, kterého v 50. letech zavalilo dříví z valníku. Místu nepřidává ani to, že je v těsné blízkosti kafilérie, spalovny uhynulých zvířat.

Stojí za sérii neštěstí prokletí zdejších pravěkých mohyl, které jsou v bezprostřední blízkosti křižovatky?

Podle webu Severní Česko-Budějovicko pocházejí 3 pravěké hroby zřejmě ze závěru starší doby bronzové, tedy kolem roku 1600 př.n.l. Původně jich zde bylo mnohem více, ale tereziánští projektanti zde roku 1753 narýsovali stavbu pražské silnice přímo přes mohylník. Historik a publicista Jan Cyglbauer navíc upozorňuje, že v místech křižovatky vedla prastará cesta nechvalně známá po celém kraji. Tomuto místu se na přelomu 16. a 17. století říkalo Libochova stránka a pravidelně se na ní přepadávalo, loupilo a mordovalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama