Boreč - Česká sopka

6. února 2018 v 6:43 | Lowe-JanulQa |  Tajemná místa ČR
Na první pohled je Boreč poblíž Lovosic obyčejným kopcem, jakých jsou v Českém středohoří desítky. Tak tomu ale v žádném případě není. V zimě totiž nabízí zajímavou podívanou. Tajemný vrch hřeje a při velmi nízkých teplotách je vidět jak se z něj kouří. A tak i když zemi pokryje sníh, části Borče jako by se zima nedotkla. Čím to je? Máme snad v Česku aktivní sopku?

Pohled na Boreč od východo-severovýchodu. Vpravo na úbočí hory osada Režný Újezd.


Nemusíte se bát. Masiv vrchu je proděravělý od spodu nahoru puklinami, které se začaly tvořit již při tuhnutí a následném smršťování magmatu. Boreč je totiž vulkanického původu. Celý systém pak dotvořilo silné mrazové zvětrávání v ledových dobách starších čtvrtohor. A právě tento systém vzájemně propojených puklin zprostředkovává návštěvníkům Borče nevšední zážitek.
Masiv kopce se v létě chová jako akumulátor. Absorbuje teplo a prohřívá se. V zimě vnikne do puklin na úpatích chladný mrazivý vzduch, uvnitř se zahřeje, stoupá vzhůru a na vrcholu kopce vyletí teplý ven. Vodní páry obsažené v unikajícím teplém vzduchu se při opětovném ochlazení srážejí a vzniká tzv. kouř.

Příznivé mikroklimatické podmínky nahrávají výskytu mimořádně vzácných organismů, které zde přežívají jako pozůstatek doby ledové. Nejznámější rostlinou je borečka vzácná. Jedná se o mechorost ze skupiny játrovek. Drobná rostlina pocházející ze středomoří, patří ve světě k rozšířeným druhům, ovšem v Česku se vyskytuje pouze na Borči. Na vrch Boreč, který je od roku 1951 chráněný a jenž je také zařazen do evropské soustavy chráněný území Natura 2000, vede naučná stezka, která začíná ve vesničce Režný Újezd. Populární je mezi turisty i milovníky tajemných míst. Hojně navštěvovaný je vrch především v zimě a to právě díky kouři, který z něj vychází. V těchto zimních dnech se určitě vyplatí si udělat na Boreč výlet, a na vlastní oči vidět zajímavý přírodní úkaz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama