Maska a její pravá tvář...

8. března 2018 v 9:32 | Jaňula |  Deníček
Slovo maska má spoustu významů. Může jít o kulturní masku, kosmetickou masku, ochrannou masku nebo neviditelnou masku, pod kterou člověk skrývá svou pravou povahu.

Kulturní masky se vyskytují se skoro ve všech kulturách. Slouží ke skrytí identity svého nositele a zpravidla předstírá nebo propůjčuje nějakou jinou. Asi nejstarší jsou masky rituální a pohřební, které sloužily k zakrytí obličeje mrtvého člověka. Podle jedné z mnoha domněnek měla maska měla skrýt rozklad těla a zachovat tak zemřelému slavnostní vzhled.
Později vznikly masky divadelní, plesové a karnevalové, které známe doteď.
Kosmetických masek je také spousta, ale já žádnou nikdy nepoužila. Vím jen, podle reklam, že jsou čistící, hydratační, liftingové a regenerační.
Ochranné masky můžou být pro potápěče, brankáře, lékaře nebo maska bránící vdechnutí toxických látek.

Pod maskou se však dá skrýt i spoustu lidských vlastností jako je faleš, ohavnost, smutek, prostopášnost, podvod. Zřejmě každý z nás si někdy nasadil nějakou masku, aby skryl své pravé city nebo myšlenky před ostatními. Je to proto, že nechce být druhými litován, když se utápí ve smutku a beznaději, a tak si raději nasadí masku veselosti. Někdo se rád skrývá za maskou machra, aby nebyl tak zranitelný, i když je ve skutečnosti třeba hromádkou neštěstí. Tyto dva příklady se však dají přežít.
Nejhorší případ je, když se pod maskou skrývá váš partner i nejlepší kamarádka a vy náhodou zjistíte, jak to doopravdy je. Z vašeho partnera se vyklube podrazák a lhář a jako největší vrchol všeho vám byl nevěrný s vaší nejlepší kamarádkou. A oba měli ještě tu drzost mít před vámi masky nevinnosti a kamarádství…
Bohužel takové masky se ne vždy tak rychle sundají jako na karnevalu o půlnoci. Sundání neviditelné masky může trvat hodně dlouho, někdy i celý život a odhalení pravé tváře může být hodně bolestivé…

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 8. března 2018 v 16:22 | Reagovat

Falešné masky jsou ty nejhorší :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama