Tajemná místa ČR

Zakletý svatební průvod na západě Čech

8. března 2018 v 14:56 | Jaňula
V údolí řeky Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary se ukrývá zkamenělé svatební procesí. Bizardní žulové skály jsou chráněnou přírodní památkou, dávnou inspirací umělců i oblíbeným místem výletů dnešních turistů. Nesou jméno Svatošské skály. Své jméno získali podle pověsti podle Jana Svatoše, chlapce, kterého našel jeden z místních sedláků cestou na loketský hrad. Ten ho vzal s sebou a odnesl na hrad markraběnce Janě, která se ho ujala a vychovala. Miloval kouzla a magii, toužil po jejich tajemství. Jako mladík rád sedával zadumaný na břehu řeky Ohře a hleděl do jejich vln. Víla, která se z nich vynořila mu slíbila, že ho naučí vše, po čem prahne. Měla ale podmínku, že se nesmí zaslíbit jiné ženě. Slib ho, ale později mrzel. Zamiloval se totiž do dívky se kterou se chtěl oženit. Věřil ale, že moc víly zlomí kouzla, která ovládal. Svatba se měla konat na břehu řeky Ohře. Vše probíhalo podle plánu. Snoubencům už jen zbývalo říci si své ano, když se objevila rozhněvaná víla. Ta celý svatební průvod zaklela a proměnila ve skály. A tak dnes najdeme na břehu řeky Ohře skály nevěstu, ženicha, pátera, svědky, muzikanty, tchána, tchýni, či zámek. O kus dál pak na zkamenělý průvod hledí popuštěný samotář.
Svatošské skály leží na cyklostezce mezi Loktem a Karlovými Vary, nedaleko od lávky přes řeku Ohře. Jednotlivé skalní žulové bloky jsou až 50 metrů vysoké. Zatímco v létě je lokalita plná návštěvníků, v zimě nabízí možnost klidné a romantické procházky. Údolí je přístupné pouze pěšky, na kole nebo lodí.
Výsledek obrázku pro svatošské skály

Boreč - Česká sopka

6. února 2018 v 6:43 | Lowe-JanulQa
Na první pohled je Boreč poblíž Lovosic obyčejným kopcem, jakých jsou v Českém středohoří desítky. Tak tomu ale v žádném případě není. V zimě totiž nabízí zajímavou podívanou. Tajemný vrch hřeje a při velmi nízkých teplotách je vidět jak se z něj kouří. A tak i když zemi pokryje sníh, části Borče jako by se zima nedotkla. Čím to je? Máme snad v Česku aktivní sopku?

Pohled na Boreč od východo-severovýchodu. Vpravo na úbočí hory osada Režný Újezd.

Tajemná křižovatka na jihu Čech

31. ledna 2018 v 7:09 | Lowe-JanulQa
Neštěstí se zde odehrávají už několik staletí. Ve středověku a novověku se tu pravidelně přepadávalo, poslední desetiletí jsou hlavně ve znamení tragických dopravních nehod.
To je křižovatka na staré cestě na Prahu mezi Borkem a obcí Chotýčany severně od Českých Budějovic.
Říká se jí U Sloupu podle kamenného milníku, který se však nedochoval.
Lesní křižovatka patří k nejnebezpečnějším v Jihočeském kraji. Je velice nepřehledná. I když tu řidiči musí snížit rychlost na 70 km/h a pomáhají jim k orientaci i dvě silniční zrcadla, opakovaně zde dochází k dopravním nehodám. Jejich oběti připomíná několik křížků a pietních míst.


Třebíč - Kohnův mlýn

30. ledna 2018 v 10:55 | Lowe-JanulQa
Třebíč, město na Vysočině, má ve své historii příběh tak temný, že lze jen stěží uvěřit, že jeho aktéry byli příslušníci národa ve střední Evropě. Příběh plný kanibalismu.
Na sklonku 1.světové války a krátce po ní, se stal prastarý Kohnův mlýn, v němž žila největší třebíčská chudina, němým svědkem vraždění a porcování lidí. Jejich maso posloužilo k snědku. Mrtvými bylo až 8 polských Židů, uprchlíků z Hliče, kteří zde také žili.
Výsledek obrázku pro kohnuv mlyn
 
 

Reklama